O Hydroponii

Co je hydroponie?

 

Hydroponie představuje na údržbu nenáročný systém pěstování rostlin ve vodním prostředí  bez zeminy. Stabilitu rostlin udržuje neutrální substrát, nejčastěji používaný keramzit (Liaflor), nebo zahraniční minerální substrát (Okostrat, Zeostrat,Managreen).

Výživu zabezpečuje dlouhodobé hydroponické hnojivo značky FleurAmi HM10, které se postupně uvolňuje dle potřeb rostliny (stačí aplikovat po 8-12 měsících). Dá se také dobře kombinovat s tekutými hnojivy, určenými pro hydroponické rostliny.

Ukazatel hladiny vody (vodoměr, vodoznak, UHV) udává množství vody v nádobě. Vodu doplňujeme cca každých 14 dní, u menších nádob  7 – 10 dní, záleží vždy na druhu rostlin a jejich umístění. Zásoba vody přináší výhody méně častého zalévání, čímž se také snižuje riziko hniloby kořenů.

Rostliny pěstované v hydroponii jsou robustnějšího vzrůstu (oproti tomu je jejich kořenový bal menší, než u zeminových, i proto se nemusí tak často přesazovat), jsou méně náchylné k chorobám a jejich životnost je podstatně delší.

Tento druh pěstování pokojových rostlin vyžaduje méně péče, než u rostlin pěstovaných v půdě. Hydroponie je oblíbena zejména těmi, kdo často opouštějí svůj domov na delší čas a zeminová rostlina tudíž nepřipadá v úvahu, vzhledem k četnosti zálivky.  S hydroponií může být šikovným pěstitelem opravdu každý.

Výhody hydroponických rostlin

 

Snadná kontrola zálivky – Voda se udržuje ve správném poměru se vzduchem a rostliny tak mají optimální podmínky pro růst.

Vydrží dlouho bez zalévání – Dostatečná zásoba vody umožňuje bezstarostnou nepřítomnost po dobu dovolených atd.

Šetří čas za přihnojování a zalévání – minerální substrát LECA má stabilní strukturu, je chemicky neutrální, bez zápachu, dekorativní, nepotřebuje obnovu, zaručuje menší výskyt škůdců a nemocí než u rostlin žijících v zemi.

Přesazují se jen výjimečně – Přesazení často není vůbec nutné. V jedné nádobě (kontejneru) mohou vedle sebe růst dvě, tři i více rostlin najednou a vytvářet tak velmi estetické sestavy v interiérech.

Nenáročná péče – Speciální výživa se aplikuje nejčastěji jednou za půl roku. Množství hnojiva se dávkuje podle velikosti rostliny obykle je to vzorec výška rostliny děleno dvěma , výsledek v cm převedeme na mililitry  příklad :160cm vysoká rostlina : 2= 80cm převedo na 80ml

Zvyšují vzdušnou vlhkost – Hydrokulturou se dá zvýšit vlhkost vzduchu až o 10 %.

Péče o hydroponické rostliny

 

Zálivka
Zalévejte jen tolik, aby ukazatel vody dosahoval OPTIMA. Na MAXIMUM zalijte pouze v případě nepřítomnosti 14 – 20 dnů. Pokud hladina vody klesne na MINIMUM, počkejte ještě zhruba 3 – 4 dny podle velikosti nádoby, a poté doplňte vodu na OPTIMUM. Kořeny dřevnatých rostlin jako je např. Yucca, Dracaena potřebují vzduch k dýchání, proto je v žádném případě nezalévejte dříve, než vodoměr klesne na MINIMUM.

Světlo
Dobré světelné podmínky dávají rostlinám sílu a prodlužují jejich život. Nedostatek přírodního světla se však dá nahradit vhodnými spektrálními světly.

Chlad způsobuje choroby. Dlouhodobý průvan zejména v zimě způsobuje velké devastace rostlin

Rostliny zaléváme vlažnou vodou (20°C). Protože jich většina pochází z tropické, subtropické oblasti, cítí se se nejlépe při teplotě 18 – 25°C. Stálá teplota by neměla klesat pod 15°C

Suchý vzduch
Při extrémně teplých, suchých , ale také v zimních dnech je rostlinám příjemné občasné svlažení.

Dlouhodobá výživa
Dlouhodobou výživu na 4 – 6 měsíců rostlinám zabezpečuje hnojivo HM10 of firmy fleur ami.

Před čím je třeba rostliny chránit:
– chlad pod 15°C, studený vzduch a průvan
– přímé spalující slunce a naopak tmavé kouty bez denního světla
– studená voda při zálivce a rosení
– vniknutí cizích látek do živného roztoku (káva, alkohol, apod.)